Hannah Dakota Fanning
تاریخ تولد:23 فوریه 1994
محل تولد:Conyers, Georgia, US
قد:4 ' 11" (1.50 m)

نامش را هر چه می خواهید بگذارید شانس یا سرنوشت، اما هر چه باشد داکوتا فنینگ اکنون در یازده سالگی هفده فیلم بلند سینمایی بازی کرده و از مشهورترین و محبوب ترین بازیگران فعلی سینمای آمریکاست. او یک مکالی کالکین یا اشلی و مری کیت اولسن دیگر نیست که با بالا رفتن سن اش کنار گذاشته شود، او یک جودی فاستر یا درو باریمور است که آینده درخشان و کارنامه ای پربار در انتظار اوست.

 

هانا داکوتا فنینگ از والدینی اسکاندیناوی تبار در فوریه 1994 در کانیرز جورجیا متولد شد. او در خردسالی بسیار پر تحرک بود و اغلب سعی داشت تا رفتار بزرگسالان را تقلید کند. داکوتا با گذاشتن مقداری پارچه در زیر لباسش نقش مادری آبستن و خواهرش الی نیز نقش دختر وی را بازی می کرد. از این رو والدین اش او را به یک مرکز نمایشی مخصوص کودکان فرستادند، جایی که بچه ها تمرین می کردند تا در پایان هفته نمایشی را در برابر والدین شان اجرا کنند. گردانندگان این مرکز خیلی زود به والدین داکوتا توصیه کردند تا او را به یک کارگزار بسپارند، چون به استعداد بازیگری وی ایمان آورده بودند. خانواده فنینگ رنج سفری طولانی از جورجیا به لس آنجلس را بر خود هموار کردند و شش هفته در جستجوی کارگزار به هر دری زدند، اما فرجام این جستجو خوش بود و داکوتا از میان خیل کودکان بسیار برگزیده شد تا نقشی در یک آگهی تبلیغاتی پودر لباس شویی بازی کند. خانواده فنینگ بعد از این تجربه موفق تصمیم گرفتند تا به لس آنجلس اثاث کشی کنند. سپس داکوتا قراردادی با یک موسسه کارگزاری حرفه ای منعقد کرد و خیلی زود نقشی در دو فیلم سینمایی به نام گربه های نر و Father Xmas به دست آورد . اما موفقیت بزرگ در راه بود؛ نقش لوسی دایموند داوسن در فیلم من سام هستم که باعث شد تا جسی نلسن، کارگردان و دیگر عوامل فیلم از حضور ذهن و توانایی او شگفت زده شوند. حضور او در کنار شون پن و میشله فایفر در این فیلم سبب شد تا استعداد بازیگری وی تماشاگران را نیز به تحسین و تشویق وادار کرد.

داکوتا برای بازی در این فیلم اولین جوایزش را گرفت. ابتدا جایزه بهترین بازیگر خردسال از Young Artist Awards و سپس ماهواره طلایی و انجمن منتقدان فیلم برودکست و بالاخره جایزه انجمن منتقدان لس آنجلس . داکوتا برای همین فیلم در هشت سالگی جوان ترین نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل گیلد برای بازیگران نیز بود و در مراسم اهدای جایزه چون قدش به میکروفون نمی رسید، اورلاندو بلوم او را بغل کرد تا بتواند صحبت کند.
در سال ٢٠٠٢ داکوتا به نقش ابی گیل جنینگزدر فیلم به دام افتاده با چارلیز ترون همبازی شد و سپس نقش کودکی ریس ویترسپون را در آلاباما خانه عزیزم بازی کرد. اما شانس بازی در سریال ربوده شده به تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ او را تا حد بازیگر نقش اول پیش برد. داکوتا در این مینی سریال ده قسمتی نقش راوی/ کودکی را بازی می کرد که والدین اش بیگانگانی از کرات دیگر بودند. این نقش چالش زیادی برای او به همراه داشت، به خصوص در چند قسمت پایانی که نقش اصلی فیلم بر عهده او بود و داکوتا توانست به نحو درخشانی از پس آن برآید.

 

سال ٢٠٠٣ در کارنامه بازیگری داکوتا ، به دلیل حضورش در چند پروژه گران قیمت و موفق، سالی مهم به شمار می رود. ابتدا بازی در نقش سالی والدن در کنار مایک مه یرز در گربه کلاه پوش، سپس نقش لورین ری اسکلاین در دختران حومه شهر در کنار بریتانی مورفی و سرانجام صحبت کردن در نقش دوران کودکی کیم پرسوناژ اصلی انیمیشن Kim Possible: A Sitch in Time .

داکوتا در سال ٢٠٠۴ در تریلری خشن به نام مردی در آتش به کارگردانی تونی اسکات با دنزل واشنگتن همبازی شد . این فیلم ستایش منتقدان را برای داکوتا به ارمغان آورد و بالاخره امسال که در کارنامه بازیگری او از جهت تعداد فیلم ها و بازیگران نام آوری که در کنارشان ظاهر شده، سالی بس مهم به چشم می آید. ابتدا بازی در نه زندگی در کنار گلن کلوز، هالی هانتر، جو مانتنیا و ایان مک شین و سپس قایم موشک در کنار رابرت دنیرو و فمکه جانسن ، و دست آخر جنگ دنیاها که باعث شد تا باز در کنار اسپلیبرگ قرار بگیرد و با تام کروز همبازی شود. جنگ دنیاها هر چند نتوانست به شهرت او کمک چندانی بکند، اما افتتاحیه های موفق این فیلم در توکیو، فرانسه، لندن و نیویورک توسط تام کروز و داکوتا و همراهی ری چارلز در مراسم لوتوی جورجیا سبب شد تا منتقدین بار دیگر زبان به تحسین او بگشایند.
نگاهی به لیست جوایزی که داکوتا گرفته است ، خود به تنهایی نشان دهنده استعداد بازیگری اوست. داکوتا تاکنون موفق به گرفتن جایزه یوزپلنگ برنز از جشنواره لوکارنو(به طور مشترک) برای نه زندگی و جایزه بهترین بازیگر فیلم های ترسناک از ام.تی.وی آوارد شده و نامزد دریافت جوایز متعددی از Young Artist Awards ، آکادمی فیلم های علمی تخیلی، ترسناک و فانتزی و انجمن متقدان فیلم برای ربوده شده، مردی در آتش و گربه کلاه پوش بوده است.

حضور وی در فیلم ها و رفتن اش از لوکیشنی به لوکیشن دیگر باعث شد تا وی نتواند به تحصیلات متعارف ادامه دهد. اما با وجود کار فشرده اش، همواره همراه معلمی خصوصی و مادرش در صحنه فیلمبرداری حاضر می شود و در طول روز حداقل چهار ساعت به درس خواندن می پردازد، و صد البته که فیلم هم زیاد می بیند . فیلم های محبوب او بربادرفته، تایپتانیک و مگنولیاهای فولادی هستند. داکوتا عشق زیادی به اسب سواری و مطالعه هم دارد و پس از بازی در فیلم مردی در آتش، که مجبور به یادگیری پیانو شد، به تمرین و یادگیری این ساز نیز ادامه می دهد. خواهر کوچک تر او الی که شباهت بسیاری به وی دارد نیز بازیگر است و درفیلم من سام هستم و سریال ربوده شده نقش کودکی او را بازی کرده ه است . داکوتا هر چند تا امروز بخت بازی در نقش آلیس در سرزمین عجایب را در یک برگردان تازه تر نداشته، اما سال هاست که در سرزمین عجایب سفر می کند.

 و امروز دیگر   کمتر کسی  داکوتا رو نمیشناسد !!!!

علاقه مندی ونقل قول هایی از داکوتا:

من از بچه گی همیشه دوست داشتم یک بازیگر شوم.

من همیشه در نقش مادر و دختر رو با خواهرم بازی می کردم.

من می خواستم بازیگر تلویزیون و سینما باشم جایی خارج از خانه!!!
 

Man on Fire (2004

(Denzel Washington

 

من فکر می کنم اورلاندو بلوم جذاب هست. من اون رو در award show ملاقات کردم.

 

من خیلی خوش شانس بودم برای انجام کارهای متفاوت و همه کارهایی که من انجام داده ام بسیار متفاوت از هم بوده اند و من تمام نقش هام رو دوست دارم .

من می خواهم همیشه فعالیت کنم و به کالج بروم و مطمئنا من همیشه فعال خواهم بود.

من فقط یک بچه معمولی هستم.واقعاً !!! و من فقط می خواهم کار (بازیگری) کنم.

بازیگری تنها چیزی است که من دوست دارم انجام بدهم.

من نمیخواهم با این کار دنبال بازرگانی و سود باشم و من فکر نمیکنم این به عنوان یک شغل باشه.

این واقعاً برای من سرگرم کننده است.
 

داکوتا فانینگ دختر 11 ساله ای که از الان خود رو به عنوان یکی از برترین و همچنین پرفروش ترین بازیگران هالیوود مطرح کرده و اون کسی نیست جز Dakota Fanning

 

دختر کوچولویی که وقتی از 7 سالگی با بازی در فیلم من سام هستم(I am som) خودش رو مطرح کرد سال به سال با بازیهای درخشان در فیلم های متعدد آنقدر پیشرفت کرد که الان در11 سالگی  برای بازی در فیلم جنگ دنیا ها (war of the worlds) به عقیده اکثر کارشناسان کاندیدای نامزدی و دریافت اسکار می باشد.

 

داکوتا خودش رو با  بازی در فیلم  hide and seek  به طور جدی   مطرح ساخت که واقعا اگه این فیلم رو دیده باشید جذب بازیگری داکوتا میشید ! به خصوص در دقایق آخر فیلم اینقدر قشنگ بازی میکنه که حتی حاضر نیستید از پای تلویزیون تکون بخورید ! باور کنید !  

بعد از آن برای بازی در  war of the worlds   دعوت شد !

بازی   زیبای او در فیلم جنگ دنیا ها با بازی د رخشان تام کروز توام بود و این سبب شد کار این دختر بیشتر به چشم بیاید .کسانی که این فیلم رو دیده اند قطعا متوجه منظور من می شوند زیرا باز ی خیره کننده این دختر هر کسی رو مجذوب خودش می کنه و عجیب نیست که او رو شایسته اسکار بدانیم.

 

در هفته گذشته طی تحقیقی که یکی از مجله های آمریکا انجام داده بود تیتر خبری همه رو شگفت زده کرد بله این دختر کوچولو با فروش تقریبی 679 میلیون دلاری فیلم هایش توانست با کنار زدن جولیا رابرتز و نیکول کیدمن و آنجلینا جولی و ... به عنوان پرفروش ترین بازیگر زن هالیوود در فیلم ها طی سال گذشته

نامیده بشه و این یعنی اینکه سلاطین زن هالیوود به شدت احساس خطر خواهند کرد چون این دختر کوچولو به زودی تاج و تخت آنان رو به زیر خواهد کشید .
 

ا

 

و الان تقریبا برای هر فیلم 3 میلیون دلار دستمزد می گیره که به گفته کارشناسان به زودی این رقم به دو رقمی تبدیل خواهد شد!!!

  1. Actress - filmography

  The Secret Life of Bees

  (2006) (announced) .... Lily Melissa Owens

  Charlotte's Web (2006) (post-production) .... Fern

  Dreamer: Inspired by a True Story (2005) .... Cale Crane

  Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005) (V) .... Lilo

  War of the Worlds (2005) .... Rachel

  Hide and Seek (2005) .... Emily Callaway

  Nine Lives (2005) .... Maria

  Man on Fire (2004) .... Pita

  Kim Possible: A Sitch in Time (2003) (TV) (voice) .... Preschool Kim
  ... aka Disney's Kim Possible: A Sitch in Time (USA: complete title)

  The Cat in the Hat (2003) .... Sally
  ... aka Dr. Seuss' The Cat in the Hat (USA: complete title)

  Uptown Girls (2003) .... Lorraine "Ray" Schleine

  Hansel & Gretel (2002) .... Katie

  "Taken" (2002/I) (mini) TV Series .... Allison 'Allie' Clarke/Keys
  ... aka Steven Spielberg Presents Taken (USA: complete title)

  Sweet Home Alabama (2002) .... Young Melanie

  Trapped (2002) .... Abigail Jennings
  ... aka 24 Stunden Angst (Germany)

  I Am Sam (2001) .... Lucy Diamond Dawson

  Tomcats (2001) .... Little Girl in Park

  Father Xmas (2001) .... Claireeتاريخ : دوشنبه ۱۱ آذر ،۱۳۸٧ | ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ | نویسنده : siamak maleki | نظرات ()

 • قالب وبلاگ
 • اس ام اس
 • گالری عکس