سانجی دات چهره جنجالی سینمای هند هم به دنیای سیاست می‌پیوندد. در شرایطی که هیچ یک از بازیگران مطرح و جوان هند از شاهرخ‌خان و عامرخان گرفته تا آکشی کومار و هریتیک روشن_ خود را مستقیما دریگر مسایل سیاسی نمی‌کنند و از هیچ حزب و جریان سیاسی دفاع علنی نکرده‌اند، سانجی دات فعالیت خود را در یک حزب سیاسی شروع می‌کند.
برخلاف آن دسته از بازیگران هندی که یا از حزب کنگره دفاع می‌کنند و یا از احزاب پرقدرت مخالف آن، سانجی دات به سراغ یکی از احزاب غیرجنجالی رفته که البته شهرت خیلی زیادی هم در دنیای سیاست هند ندارد.
سانجی دات که هم‌اکنون در منطقه جامو و کشمیر مشغول بازی در تازه‌ترین فیلم سینمایی خود به نام «لمها» است، در واکنش به اخبار منتشره پیرامون شروع رسمی فعالیت‌های سیاسی خویش، گفت: «من به این محل آمده‌ام تا کار جدیدم را فیلمبرداری کنم. تا پایان کار فیلمبرداری هم هیچ مصاحبه‌ای درباره خودم نمی‌کنم و در ارتباط با موضوع پیوستنم به مبارزات سیاسی حرفی نمی‌زنم.»
چند روز قبل حزب «ساما جاوی» متعلق به یکی از سیاستمداران میانه‌روی کشور، رسما اعلام کرد این بازیگر جنجالی در انتخابات عمومی سال جاری، یکی از نامزدهای اصلی حزب است.
این خبر در شرایطی اعلام می‌شود که نام سانجی دات در پانزده سال اخیر با اتفاقات و مسایل سیاسی زیادی همراه بوده است.
پس از بمب‌گذاری‌های سال 1992 شهر بمبئی که منجر به یک درگیری قومی خونین در این شهر شد، پلیس مرکزی سانجی دات را به جرم حمل سلاح دستگیر کرد و وی را متهم به رساندن اسلحه و مهمات به طرفین درگیری کرد.
با آن که این بازیگر این ادعا را رد کرد ولی چند ماه را در حبس گذراند و بالاخره با وساطت گروهی از دست‌اندرکاران سینمایی آزاد شد. از آن زمان تاکنون سانجی دات تحت‌نظر است و وی رأی سال قبل دادگاه مبنی بر محکوم شدن را نپذیرفت و تقاضای فرجام کرد.
سونیل دات پدر بازیگر سانجی دات (بازیگر فیلم‌های کلاسیک «مادر هند» و «وقت») که از اعضای بالای حزب کنگره بود، به دفاع از پسرش پرداخت و گفت او دارد هزینه سنگین فعالیت‌های سیاسی پدر خود را می‌پردازد. چه در آن زمان و چه پس از آن.
سانجی دات هیچ وقت موضع‌گیری سیاسی درباره تحولات کشورش نکرد. حضور وی در فضای سیاسی کشور این سوال را برای اهل سیاست و سینما مطرح کرده که چرا او قصد ورود به این وادی را دارد. برخی از صاحبنظران می‌گویند بالا رفتن سن (دات هم‌اکنون 48 سال سن دارد) و عدم موفقیت کلی کارهای سینمایی چند سال اخیر وی، مهم‌ترین دلایل برای حضورش در دنیای سیاست هستند.
به صورت معمول، بازیگران هندی وقتی سن‌شان بالا می‌رود، فعالیت‌های سینمایی خود را کم کرده و به کار در زمینه‌های اجتماعی و سیاسی می‌پردازند.
با توجه به این که سونیل دات از سیاستمداران فعال کشور بود _ و حتی از سوی حزب کنگره به مجلس کشور هم راه پیدا کرد_ خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کردند سانجی دات خیلی زودتر از این‌ها وارد عالم سیاست شود.
این بازیگر برای دو هفته در منطقه جامو و کشمیر می‌ماند و پس از آن برای ادامه فیلمبرداری «لمها» راهی یکی از کشورهای اروپایی خواهد شد.
«لمها» برای نمایش عمومی در ماه اکتبر آماده نمایش می‌شود.
سانجی دات ماه قبل درام دلهره‌آور و اکشن «آدم ربایی» را روی پرده سینماهای هند داشت که با شکست سخت تجاری رو به رو شد.تاريخ : پنجشنبه ۳ بهمن ،۱۳۸٧ | ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : siamak maleki | نظرات ()

  • قالب وبلاگ
  • اس ام اس
  • گالری عکس