یک هیئت از اعضای بلند پایۀ آکادمی اسکار روز جمعه، نهم اسفند به ایران سفر کرد. این هیئت سینمای به دعوت خانۀ سینمای ایران به این کشور سفر کرده است. هدف از این سفر تبادل افکار و ارائۀ  نظرات این هیئت در مورد سینمای ایران است.

مدیر روابط عمومی آکادمی اسکار در رابطه با این سفر گفته است که سفر هیئت اعزامی به ایران کاملاً جنبۀ فرهنگی دارد و به هیچ عنوان سیاسی نیست.

اعضای  هیئت آکادمی اسکار عبارتند از: سید گانیس، رئیس آکادمی اسکار، فرانک پیرسون، رئیس سابق این آکادمی، ویلیام هوربرگ، تهیه کنندۀ سینمای هالیوود، آنت بنینگ، بازیگر فیلم هایی نظیر "زیبای آمریکایی" و "دربارۀ هری"، جیمز لانگلی، سازندۀ مستند هایی نظیر "عراق تکه تکه" و فیل رابینسون، عضو هیئت رئیسۀ آکادمی.

برگزاری چند سمینار تخصصی با موضوعاتی چن فیلم نامه نویسی و کارگردانی، مستند سازی، تهیه و تولید و بازاریابی، از جمله برنامه هایی است که با حضور هیئت اسکار روزهای یکشنبه و سه شنبه، یازدهم و سیزدهم اسفند در تهران برگزار خواهد شد.

این هیئت همچنین علاوه بر شرکت در این سمینارها، در جلسات مشترکی به دست اند کاران خانۀ سینما و اعضای کارگروه تدوین آئین نامۀ جشن بزرگ سینمای ایران شرکت خواهد کرد.

بازدید از موزۀ سینما، یک دانشکدۀ سینمایی، از جمله برنامه هایی است که برای هیئت آکادمی اسکار در مدت حضور خود در ایران تدارک دیده شده است.

روز هفدهم اسفندماه نیز اعضای آکادمی اسکار در نشست مطبوعاتی در سالن اجتماعات خانۀ سینما شرکت خواهد کرد.

سفر هیئت آکادمی اسکار به ایران در حالی صورت می گیرد که حضور بازیگران سینمای ایران در چند فیلم هالیوود با عکس العمل شدید دولت ایران از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور روبرو شده  است. در این مورد از جمله می توان به بازیگر معروف ایران، گلشیفته فراهانی، اشاره کرد که بازی وی در کنار لئوناردو دی کاپریو در فیلم "دروغ های بزرگ" و حضور بدون حجاب اسلامی این بازیگر در محافل سینمایی بین المللی، اعتراض نهادهای وابسته به دولت ایران را در پی داشت.

در اخبار منتشر شده دربارۀ سفر این هیئت و برنامه های آنان در ایران، هیچ اشاره ای به دیدار این اعضا با کارگردانان صاحب نام ایران نشده است.

 تاريخ : یکشنبه ۱۱ اسفند ،۱۳۸٧ | ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : siamak maleki | نظرات ()

  • قالب وبلاگ
  • اس ام اس
  • گالری عکس