«دنی بویل» با لحنی ملایم به انتقاد از سانسور فیلم‌ها در کشور چین پرداخت و سخت‌گیری‌های هنری در این کشور آسیایی را محکوم کرد.این فیلمساز اسکار گرفته انگلیسی در مصاحبه‌ای مطبوعاتی از مسئولان چینی به خاطر محدودیت‌هایی که در رابطه با آزادی بیان در فیلم‌های سینمایی در پیش گرفته‌اند، انتقاد کرد. با این وجود وی از تمایل و علاقه‌اش برای فیلم‌برداری فیلمی در چین صحبت کرد.
سازنده فیلم اسکاری «میلیونر زاغه‌نشین» که رئیس هیئت داوران دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «شانگهای» است، اعلام کرد: «این خیلی باعث تأسف است که پکن سخت‌گیری‌های خود را بر روی فیلم‌های سینمایی تحمیل می‌کند.»
وی چنین اظهار نظر کرد که فیلم‌سازان چینی هنگام ساخت فیلم‌های‌شان باید مجوز بگیرند و فیلم‌نامه‌های‌شان تصویب شود و ساخته‌های آنان از سوی مسئولان رسمی مورد بازبینی قرار می‌گیرد. طی دو سال اخیر فیلمسازانی مثل «آنگ لی» و «لویه» با محدودیت‌هایی در چین روبرو شده‌اند.
لی مجبور شد «هوس، احتیاط» خود را برای نمایش عمومی در چین، سانسور کند و لویه هم برای پنج سال از فعالیت فیلمسازی منع شد. او به این دلیل نمی‌تواند فیلم جدید بسازد که سال 2006 فیلم خود «مکان تابستانی» را بدون اجازه مسئولان دولتی به جشنواره بین‌المللی کن برد.قصه فیلم او در دوران اعتراضات دانشجویی سال 1989 میدان «تیان من» پکن می‌گذرد و یک قصه عاشقانه را تعریف می‌کند.
به گفته بویل: «من می‌دانم محدودیت‌ها و فشارهایی بر روی فیلم‌سازان چینی وجود دارد. از دیدگاه ما این اقدام تأسف‌بار است. هنرمندان بزرگی که در چین کار می‌کنند -و حقیقتا هنرمندان مستعد بزرگی هستند- باید از آزادی عمل برخوردار باشند. این برای جامعه‌ای که آن‌ها در آن کار می‌کنند، خیلی مهم است.»
بویل امسال اسکار بهترین کارگردانی را برای «میلیونر زاغه‌نشین» گرفت. این فیلم که اسکار بهترین فیلم سال را -در کنار شش جایزه دیگر- به دست آورد در زاغه‌های شهر بمبئی فیلم‌برداری شده است. فیلم هم فروش بسیاری بالایی در سطح جهانی کرد و هم سر و صدای زیادی در کشورهای مختلف -و از جمله خود هند- به پا کرد.
تحلیل‌گران سینمایی پیش‌بینی می‌کنند مسئولان چینی از بویل دعوت کنند تا فیلمی را در این کشور کارگردانی کند.
این در حالی است که این هنرمند انگلیسی به شوخی می‌گوید: «چالش اصلی من در این رابطه این است که زبان محلی چینی‌‌ها را یاد بگیرم!تاريخ : دوشنبه ۱ تیر ،۱۳۸۸ | ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : siamak maleki | نظرات ()

  • قالب وبلاگ
  • اس ام اس
  • گالری عکس