انیمیشن کامپیوتری «بالا» در حال رکورد شکنی‌های تازه است. این اتفاق درشرایطی رخ می‌دهد که این فیلم تازه سه هفته است در سینماهای آمریکا و کانادا به روی پرده سینماها رفته است و این رکوردشکنی نوعی رقابت با محصولات خودی و خانوادگی است.«بالا» که نه فقط در سینماهای منفرد و مولتی‌پلکس‌ها بلکه در سینماهای سه‌بعدی هم به نمایش درآمده است، تا به حال 188 میلیون دلار در آمریکا فروش کرده است.
تحلیل‌گران اقتصادی سینما می‌گویند نمایش نسخه‌های سه بعدی «بالا» - محصول مشترک کمپانی «والت دیزنی» و شرکت کامپیوتری «پیکسار» - کمک زیادی به وضعیت فروش این فیلم کرده است. به واسطه نمایش سه بعدی نسخه‌های فیلم، فروش فیلم 40درصد افزایش داشته است.
«بالا» هفته قبل در سومین هفته نمایش 31 میلیون دلار فروش کرد. این رقم 2 میلیون کمتر از کمدی خانوادگی «یادگاری» است که در دومین هفته نمایش 33 میلیون دلار فروش کرد و این در فیلم رقابت سختی برای کسب عنوان موفق‌ترین فیلم جدول هفتگی گیشه نمایش با هم داشتند.
اهل فن می‌گویند «بالا» هفته آینده رقم فروش انیمیشن «راتاتویی» را رد می‌کند.
این فیلم نیز که محصول مشترک شرکت کامپیوتری «پیکسار» و کمپانی «والت دیزنی» است، تابستان سال 2007 در آمریکا 206 میلیون دلار فروش کرد.
«بالا» همچنین رقم فروش 228 میلیون دلاری انیمیشن دیگر پیکسار و والت‌دیزنی یعنی «وال-ای» را نیز خواهد شکست.
انیمیشن فوق تابستان سال قبل اکران عمومی شد.
در بین انیمیشن‌های کامپیوتری پیکسار و والت دیزنی، تا به امروز «پیدا کردن نیمو» (2003) بیشترین فروش را در گیشه نمایش داشته است. این انیمیشن در آمریکا به تنهایی 340 میلیون دلار فروش کرد.
مقام دوم را «خانواده اینکردیبل‌ها» با فروشی 262 میلیون دلاری دارد.
تحلیل‌گران اقتصادی سینما عقیده دارند «بالا» می‌تواند در نمایش عمومی خود رکورد فروش «خانواده اینکردیبل‌ها» را هم بزند. ولی بعید می‌دانند به فروش کلان و دور از دسترسی «پیدا کردن نیمو» دست پیدا کند.
«چاک واین» یکی از مسئولان شرکت پیکسار می‌گوید: «نسخه‌های سه‌بعدی «بالا» کمک کردند تا رقم فروش این فیلم افزایش یابد. اما پایه و اساس هر فیلم موفقی در وهله اول یک فیلمنامه خوب است. فقط در صورت داشتن یک فیلم‌نامه خوب می‌توان به موفقیت نسخه‌های سه بعدی آن هم امیدوار بود. نسخه‌های سه‌بعدی این قصه‌های جذاب را جذاب‌تر به نمایش می‌گذارند و باعث موفقیت بیشتر آن می‌شوند.»
در عین حال «بالا» یک رقیب جدی هم پیش رو دارد. انیمیشن کامپیوتری سه بعدی «عصر یخی3» محصول کمپانی «فوکس قرن بیستم» روز اول ژولای اکران عمومی می‌شود و ظرفیت آن را دارد که بخش عمده‌ای از تماشاگران و دوستداران فیلم‌های انیمیشن را جذب خود کند.
فصل بهار دو کمپانی «دریم ورکز» و «پارامونت» انیمیشن «هیولاها علیه بیگانه‌های فضایی» را روانه اکران عمومی کردند که در آمریکا 195 میلیون دلار فروش کرد.تاريخ : دوشنبه ۱ تیر ،۱۳۸۸ | ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ | نویسنده : siamak maleki | نظرات ()

  • قالب وبلاگ
  • اس ام اس
  • گالری عکس