با شروع اکران عمومی «هری‌ پاتر و شاهزاده نیمه‌اصیل» از فردا در سینماهای آمریکا و دیگر کشورهای جهان، تحلیل‌گران اقتصادی سینما پیش‌بینی می‌کنند مجموعه فیلم هری پاتر تبدیل به پرفروش‌ترین و موفق ترین مجموعه فیلم تاریخ سینما شود.کمپانی «برادران وارنر» که فیلم را تهیه کرده، با این تحلیل اقتصادی موافق است. پنج قسمت قبلی مجموعه «هری‌پاتر» در سطح جهانی (هم آمریکا و هم بقیه کشورهای دنیا) نزدیک 5 میلیارد دلار فروش کرده‌اند.
مجموعه فیلم «جیمز باند» -که تولید آن از حدود 4 دهه قبل شروع شد و تاکنون بیست‌ویک قسمت آن تولید و روانه بازار سینما شده- تا به حال 5 میلیارد دلار فروش کرده است.
تحلیل‌گران اقتصادی سینما می‌گویند هری پاتر این ماه به این رقم فروش دست پیدا کرده و رقیب قدیمی خود را به مکان دوم جدول می‌راند.
کتاب‌های هری پاتر که توسط م«جی کی‌رولینگ» نوشته شده، به بیش از 65 کشور جهان ترجمه شده و اکثر مردم کشورهای مختلف آشنایی خوبی با کاراکترهای این کتاب‌ها دارند.
این نکته کمک زیادی به موفقیت مالی مجموعه فیلم سینمایی آن کرده است. قسمت جدید فیلم که فردا نمایش عمومی بین‌المللی خود را شروع می‌کند، ششمین قسمت از ماجراجویی‌های هری پاتر و دوستانش در مدرسه جادوگری هاگوارت است.
فیلم به جز آمریکا و کانادا، در 64 کشور جهان هم به نمایش درمی‌آید.
رسانه‌های گروهی خبر می‌دهند تمام بلیط‌های نمایش نیمه شب فیلم در روز چهارشنبه، پیش فروش شده است.
چنین موفقیتی را قسمت دوم «تغییر شکل‌دهندگان» که سه هفته قبل اکران عمومی شد، به دست نیاورد.
این فیلم طی 18 روز نمایش در سینماهای آمریکا و کانادا 333 میلیون دلار فروش کرد و لقب اولین 300 میلیونی فصل تابستان را گرفت.
تحلیل‌گران اقتصادی سینما عقیده دارند «هری پاتر 6» خلیی زود این رقم فروش را رد کرده و عنوان موفق‌ترین فیلم فصل تابستان و کل سال 2009 را به نام خود ثبت خواهد کرد.
قسمت قبلی فیلم «هری پاتر و فرقه ققنوس» در سال قبل اکران عمومی شد و در اولین روز نمایش خود در آمریکا 44 میلیون دلار فروش کرد. فروش نیمه شب آن هم 12 میلیون دلار بود.
فروش افتتاحیه فیلم در سه روز اول نمایش به 140 میلیون دلار رسید.
«هری پاتر 5» در آمریکا و کانادا به یک فروش کلی 292 میلیون دلاری رضایت داد، در حالی که بقیه کشورهای جهان 646 میلیون دلار فروش کرد.
«دیوید یاتس» که این قسمت فیلم را کارگردانی کرد، سازنده ششمین قسمت آن هم هست. این دومین بار است که او یک فیلم هری پاتری را کارگردانی می‌کند - گفته می‌شود، او قرار است قسمت آخر فیلم ( که در دو قسمت ساخته می‌شود)‌ را نیز کارگردانی می‌کنتاريخ : یکشنبه ٢۸ تیر ،۱۳۸۸ | ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : siamak maleki | نظرات ()

  • قالب وبلاگ
  • اس ام اس
  • گالری عکس